Osocze Bogatopłytkowe PRP

PRP – osocze bogato płytkowe – przewodnik pacjenta.

Osocze krwi pełni ważną rolę w utrzymaniu homeostazy organizmu, wpływa na angiogenezę, czyli tworzenie naczyń krwionośnych. Wiemy, że dobrze ukrwiona tkanka, to dobrze odżywiona tkanka, zaopatrzona odpowiednio w tlen i składniki odżywcze.

PRP osocze bogatopłytkowe tobezpieczny, autologiczny materiał stosowany w zabiegach medycyny estetycznej. Do medycyny estetycznej trafił z medycyny klasycznej. Gdzie osocze miało zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości, od problemów ortopedycznych po terapię poparzeń czy odleżyn.

Daje doskonałe rezultaty stosowane samodzielnie jak i w połączeniu z

  • mezoterapią
  • kwasem hialuronowym czy w zabiegach z
  • Plasma IQ

Przykłady zastosowań:

Rezultat po jednorazowym zastosowaniu osocza u pacjenta z choroba przyzębia. Obserwujemy efekt po 10 dniach.

Dr. Renat AkhmerovTM

Pacjent z łysieniem plackowatym – efekt po 4 zabiegach

   

Efekt zastosowania 4 zabiegów osocza u pacjenta z łuszczycą

   

Brodawka stopy

  

Egzema po 2 zabiegach

  

Atrofia skóry związana z wiekiem po 2 seriach zabiegów

  

 

Trądzik pospolity

   

Cellulit – 6 zabiegów

   

Wiotkość ramion – 1 zabieg

 

Stopa cukrzycowa po 3 zabiegach, co 7 dni

  

Udowodniono, że płytki krwi uczestniczą w procesie homeostazy i odgrywają kluczową rolę w procesie regeneracji tkanek, a ich białka maja także mają działania przeciwzapalne.

Obecnie ma zastosowanie szereg różnych sposobów przygotowania osocza bogato płytkowego, jednak płytki krwi zachowują swoje dobroczynne działanie niezależnie od tego, według, którego protokołu zostały przygotowane. Osocze stymuluje procesy regeneracyjne zarówno w leczeniu wielu chorób jak i w terapii Anti-Aging.  Jego wpływ na organizm jest podobny jak przy powstaniu siniaka, wywołujemy pewien, pożądany stres w naszym ciele, który stymuluje procesy regeneracyjne.

Hans Selye, Kanadyjski fizjopatolog i endokrynolog w swojej książce „Stres życia” twierdzi, że „Stres jest nieswoistą reakcją organizmu na wszelkie stawiane mu żądania […]. Bez stresu nie byłoby życia […]. Stres jest nieunikniony, a w rzeczywistości byłoby to niepożądane, aby tego uniknąć. Często mówiłem, że stres to przyprawa życia: może to być wielkim bodźcem do rozwoju”

Zazwyczaj wykonuje się jedno wirowanie.  Może mieć miejsce zastosowanie probówki z żelem separującym lub bez.

 U samej góry probówki mamy lekko żółtawą ciecz – to właśnie osocze, poniżej trombocyty, płytki krwi są najbardziej skoncentrowane w niższej partii, następnie uzyskujemy monocyty i limfocyty, a pod nimi erytrocyty – czerwone krwinki.

 Aktywacja płytek polega na wyzwoleniu czynnika wzrostu pochodzenia płytkowego. Płytki krwi, aktywują się dzięki uszkodzeniu tkanek przez igłę wprowadzającą osocze bogato płytkowe.  Fizjologicznymi bodźcami aktywującymi je są:

- kolagen,

- trombina,

- ADP,

- tromboksan A.

Płytki dzięki swojej zdolności do przyczepiania się do miejsca uszkodzenia i do siebie i zatykają miejsce uszkodzenia tworząc rodzaj korka zatykającego uszkodzenie. Dr Akhmerow i Roman Zarudy w 2003 r. zaproponowali, aby stosować iniekcje osocza w płynnej postaci metodą Plasmolifting. Obecnie osocze dzięki łatwości jego pozyskania i wytworzenia oraz dużej koncentracji płytek, możemy stosować w wielu przypadkach w medycynie anti-aging.

Osocze daje doskonałe rezultaty stosowane z mikronakłuwaniem Dermapenem, w połaczeniu z zabiegami Plasma IQ Pen, a także po peelingach i radiofrekwencji mikroigłowej.

Należy sobie zadać istotne pytanie, jaka powinna być, jakość probówek i co powinny zawierać? Probówki muszą posiadać atest pozwalający na ponowne wprowadzenie materiału w nich się znajdującego do organizmu pacjenta.  Często można się spotkać z przykładami stosowania tanich probówek laboratoryjnych, których koszt nie liczy się w setkach złotych jak to ma miejsce przy markowych zestawach, a w groszach. Taka probówka laboratoryjna kosztuje kilkadziesiąt groszy, jednak stanowi zagrożenie dla zdrowia i zycia pacjenta. Z tego powodu ważne jest, aby zabiegi były wykonywane u osób posiadających wykształcenie medyczne i w probówkach z atestem. Probówki laboratoryjne nawet, jeśli są sterylne, to mogą zawierać antykoagulant niebezpieczny dla zdrowia pacjenta oraz mogą mimo wszystko być pirogenne. Stwarza to zagrożenie w postaci ryzyka zakażenia, czy reakcji alergicznej. Zarówno probówka jak i antykoagulant muszą być wyrobem medycznym z atestem do iniekcji. Probówki nie powinny być wykonane z plastiku, tylko ze szkła lub wysokiej, jakości włókna szklanego. Probówki laboratoryjne są plastikowe i mogą zawierać szkodliwe substancje, nawet, jeśli są sterylne, nie mają atestu dopuszczającego na ponowne wprowadzenie do organizmu pacjenta materiału, który znalazł się w probówce. Należy pamiętać o tym wybierając gabinet, w którym chcemy się poddać zabiegom z zastosowaniem osocza, gdyż zastosowanie probówek laboratoryjnych może skutkować zakażeniem, sepsą lub wstrząsem anafilaktycznym.  Z tego względu zabieg powinna wykonywać osoba z wykształceniem medycznym.

Na świecie najczęściej stosowane są w probówkach antykoagulanty zawierające cytrynian sodu lub heparynę. Wprowadzanie osocza w celach estetycznych i regeneracyjnych następuje za pomocą cienkiej igły lub kaniuli, jednak nie powinna ona być cieńsza niż 30G. W miejscu podania mamy największe stężenie osocza, tam też następuje jego aktywacja. Standardowy protokół zabiegowy obejmuje 4 – 6 zabiegów. Rezultaty obserwujemy czasem już po 1-2 dniach, a czasem musimy na nie czeka c 3-4 miesiące, a w przypadku terapii blizn po trądziku pospolitym zaobserwowano, że procesy naprawcze w skórze są widoczne nawet po 1-2 latach. Jest to związane z osobniczymi cechami pacjenta. Efekt może się utrzymywać nawet ponad rok. Jednak tak szybkie reakcje zazwyczaj obserwujemy w przypadku innych tkanek niż skóra. Skóra i jej przydatki potrzebuje dłuższego czasu na regenerację. Pacjent musi wiedzieć, że efekt nie będzie natychmiastowy, a będzie narastał stopniowo i powoli.  Im bardziej skomplikowany problem tym dłuższy czas potrzebny na regenerację. Jak zaobserwowano na przykładzie blizn potrądzikowych reakcja na terapie osoczem może potrwać nawet i 2 lata, blizny stopniowo się przebudowują. Należy też pamiętać, że im starsze blizny i bardziej zaawansowany wiek pacjenta, tym ta terapia będzie trwała dłużej. Częstotliwość aplikacji jest uzależniona od rodzaju problemu i stanu skóry pacjenta. Zazwyczaj jest to około 6 zabiegów, co 2 tygodnie, jednak stosowane są czasem inne protokoły. Zastosowanie w medycynie estetycznej – regeneracyjnej - 4-6 zabiegów, co 1-2 tygodnie. Doskonałe efekty uzyskuje się także w ginekologii u kobiet w okresie menopauzalnym przy suchości pochwy oraz anorgazmii.

Interesujące nas obszary zastosowania Anti-Aging to:

 - stomatologia szczególnie w chorobach przyzębia

 - trychotomia – wypadanie włosów

 - medycyna estetyczna, odmładzanie, regeneracja skóry, terapia blizn i rozstępów,

 - ginekologia

Przykładowe technologie zastosowania osocza wytwarzanego w probówkach:

– postać płynna

– żel

– krem

W celu wzmocnienia i przyśpieszenia efektów wskazane jest łączenie z innymi terapiami np.

- na przemian z mezoterapią,

- kolagenem - iniekcje,

- aminokwasami lub innymi zabiegami jednocześnie jak

- Plasma IQ Pen,

- Dermapen,  

- Radio  Frekwencja Mikroigłowa

 

Zabieg polega na:

- pobieraniu krwi pacjenta

- odwirowaniu osocza

- iniekcji do tkanek

 

Wykorzystano materiały i badania dr Akhmerowa.

 

 

 

 

 

 

Nasi partnerzy