Chorzy na łuszczycę - czy mogą wykonywać zabiegi estetyczne?

Chorzy na łuszczycę - czy mogą wykonywać zabiegi estetyczne?
Oczywiście tak. Poniżej opiszemy jakie i kiedy. 
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie należy się obawiać chorych z łuszczycą. Główną role w etiopatogenezie łuszczycy pełnią czynniki immunologiczne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, tj. limfocytów T i wydzielanych przez nie cytokin. Z powodu ryzyka zaostrzenia zmian skórnych jej aktywna postać jest przeciwwskazaniem do większości zabiegów estetycznych. Jednak w większości przypadków chorych na łuszczycę można poddawać zabiegom nawilżającym i łagodzącym, ozonoterapii, falom RF bipolarnym, zabiegom hiperbarcznym i karboksyterapii.

 

Do przeczytania poniższego artykułu zachęcamy zarówno osoby chore na łuszczycę jak i te, które chcą dowiedzieć się więcej o opisanych tu zabiegach. 
Ozonoterapia: 
Podczas zetknięcia urządzenia ze skóra wytwarza się ozon posiadający silne właściwości dezynfekujące, który poza likwidowanie stanów zapalnych pobudza też procesy odnowy komórek, dotlenia skórę, dzięki czemu działa także odmładzająco.

Fale radiowe bipolarne RF: 
konturują skórę twarzy i ciała, napinają ją, wytwarzając w skórze ciepło. W wyniku tego następuje synteza i przebudowa włókien kolagenowych. Tka zwana radiofrekwencja na skórę twarzy i szyi daje efekt liftingu i wygładzenia drobnych zmarszczek oraz wypłycenia tych głębszych oraz linii mimicznych. Zabieg pomaga przywrócić wyraźny kontur linii żuchwy i owalu twarzy oraz podbródka. Ujędrnia także szyję. RF stosowany na inne partie ciała prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu a co za tym idzie kształtuje sylwetkę.

Karboksyterapia:
polega na podaniu dwutlenku węgla (gazu medycznego) śródskórnie lub podskórnie. CO2 przenika do tkanek powodując silnie rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz powstanie nowych kapilar. Gaz ten powoduje zwiększenie przepływu krwi oraz co zwiększa dotlenienie tkanek i dostarcza większej ilości składników odżywczych. Dzięki temu następuje poprawienie krążenia i odnowy komórek. Dzięki tym procesom obszary dotknięte łuszczycą są lepiej dotlenione i odżywione, co pomaga w dedukcji zmian łuszczycowych. Istnieją doniesienia o ustępowaniu zmian łuszczycowych pod wpływem karboksyterapii. 
Karboksyterapia poza kosmetyką i leczeniem łuszczycy jest używana także do leczenia niektórych odmian łysienia, ostrego zapalenia stawów, i w zaburzeniach krążenia (Dermatologia Estetyczna 6(95)/2014/)

W kolejnych postach napiszemy o nst. zabiegach estetycznych i ich znaczeniu w terapii osób dotkniętych łuszczycą: 
Peelingi chemiczne
Toksyna Botulinowa
Mezoterapia
Laseroterapia

 

Łuszczyca i peelingi chemiczne.

Peelingi służą wygładzeniu zmarszczek, redukcji przebarwień. Zawsze powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry i potrzeb. Stosuje się pojedyncze kwasy lub ich mieszanki. 
Peelingi nie tylko odmładzają, ale poprawiają tez stan skóry w takich dermatozach jak trądzik pospolity, zapalenie mieszków włosowych, trądzik różowaty. W łuszczycy dobre efekty daje kwas salicylowy. Można je stosować w okresach remisji choroby. Wykonując je trzeba zwrócić uwagę na czas trwania remisji, oraz wywiad chorobowy dotyczący poprzedniej lokalizacji zmian i ich nasilenia.

 

 

 

Nasi partnerzy