Osocze bogatopłytkowe PRP

Na XVII kongresie medycyny estetycznej organizowanym przez Dr Andrzeja Ignaciuka

 

 

na uwagę miedzy innymi zasługuje wykład Dr Piotra Sznelewskiego dotyczący bezpieczeństwa zabiegów estetycznych z użyciem osocza bogatopłytkowego.

 

 

Niezwykle ważne jest używanie certyfikowanych zestawów, które są apirogenne oraz posiadają certyfikat IIb, który gwarantuje bezpieczeństwo użytych zestawów.

Należy pamiętać, że zabieg wykonany na nieodpowiednim zestawie może zakończyć się szeregiem komplikacji od drobnych reakcji skórnych po wstrząs anafilaktyczny i zgon pacjenta włącznie.

 

Do pozyskiwania osocza używa się różnego rodzaju zestawów jednak godne uwagi i polecenia są te z żelem separującym, które pozwalają na uzyskanie osocza o równej objętości płytek w całej objętości. Na uwagę zasługują zestawy Regeneris oraz Plasmolifting TM.

 

Podczas pokazowego zabiegu pokazano techniki zabiegowe oraz techniki zwiększające efektywność zabiegu. Pokazano także jak przeprowadzać zabieg, aby było on mniej bolesny dla pacjenta.

 

Wskazania do zabiegu:

• Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej związane z promieniowaniem słonecznym (fotostarzenie): zanik starczy (wiotkość) skóry.

• Inne zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (blizny zanikowe)

• Zaburzenia przydatków skóry:

 - trądzik pospolity;

 - łysienie plackowate;

 - inne rodzaje łysienia androgenowego;

 - telogenowe wypadanie włosów

 

Autologiczne osocze jest wstrzykiwane za pomocą techniki iniekcji mezoterapeutycznej śródskórnie w ilości 0,1 ml na każde 1 cm2 powierzchni skóry.

 

W leczeniu łysienia plackowatego, innych rodzajów łysienia androgenowego, łysienia telogenowego i anagenowego, osocze wstrzykuje się podskórnie w ilości 0,05-0,1 ml na każde 1 cm2. W przypadkach łysienia plackowatego można wstrzyknąć większą ilość osocza (2-3 razy więcej).

W przypadkach łysienia wzrost włosów obserwuje się 10-14 tygodni po zakończeniu leczenia.

 

Metoda PRP najczęściej jest łączona z iniekcjami toksyny botulinowej typu A, wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego, mezoterapią, biorewitalizacją,  intralipoterapią,  peelingiem chemicznym, mikrodermabrazją i radiofrekfencją lub terapią laserową.  Połączenie z toksyną botulinową typu A Połączenie autologicznych iniekcji plazmy z toksyną botulinową typu A pozwala na wygładzenie zmarszczek mimicznych i poprawę jakości skóry w tym samym czasie. Jednak połączenie metody PRP z wstrzyknięciami toksyny botulinowej typu A wymaga dużej uwagi. Regeneracyjny wpływ plazmy poprawia cyrkulację krwi w tkankach i przyspiesza reinerwację, co prowadzi to do skrócenia okresu skuteczności toksyny botulinowej. Dlatego zastrzyki z PRP powinny być wykonane nie później niż tydzień przed i nie wcześniej niż 3 tygodnie po wstrzyknięciu toksyny botulinowej. Zastosowanie technologii PRP  Połączenie z augmentacją tkanek miękkich i wstrzyknięciami wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego stymuluje produkcję kolagenu w skórze.

Jak pokazuje praktyka kliniczna, wypełniacze kwasu hialuronowego podawane po wstrzyknięciu plazmy pozostają w tkance dłużej niż zwykle. Połączenie PRP z mezoterapią z mezoterapią jest szczególnie skuteczne w leczeniu owłosienia głowy w przypadku różnego rodzaju łysienia.

 

Nasi partnerzy